Jak vybrat skialpové lyže 

Skialpinismus je forma přesunu po horách na skialpových lyžích za použití speciálního skialpinistického vázání a pásů, které společně umožňují chůzi na lyžích do kopce. Potud teorie. Skialpinismus je ale především cesta za hranice. Za hranice skiareálů, všedních dnů i vašich představ. Jako aktivní sportovci nebo nadšení lyžaři jste o něm už určitě mnohé slyšeli. Nezbývá, než ho vyzkoušet a definitivně mu propadnout. 

Jako úplnému nováčkovi ve světě volného terénu a zasněžených hor vás chceme nejprve seznámit s tím úplně základním, co pro skialpinismus potřebujete. Výběr skialp lyží není tak složitý, jak by se mohlo zdát. Navíc jsme se vám ho pokusili usnadnit na maximum. Při položené otázce, kdo vlastně jste, co hledáte a co od skialpinismu čekáte, najdete odpověď poměrně rychle. Skialpinismus se dá provozovat v několika formách a podle nich se odvíjí i volba těch správných lyží. Možností je hned několik:

SKITOURING

Kdo jste:
Lyžař nebo turista, který si chce užít volný pohyb v zimní přírodě. Láká vás přecházet zasněžené hory, při chůzi si chcete užívat přírodu a výhledy, stejně jako se těšíte na pohodové sjezdy. Zásadní je komfort při chůzi do kopce a spolehlivý sjezd. Váš cíl jsou hlavně české hory a jednoduché přechody větších hor. Volíte nenáročné terény, značené trasy a nehodláte se pouštět do extrému. 

Co potřebujete:
Skialpové lyže na skitouring, nejuniverzálnější z univerzálních. Skialp lyže musí nabízet dostatečnou tuhost, aby i sjezdy byly jisté a pohodlné. Váhu lyží se tedy výrobci snaží dostat na minimum, ale ne za každou cenu. Nízkou váhu a zároveň dostatečnou tuhost zajistí většinou dřevěná konstrukce s karbonem, kterou nezaskočí neupravený terén, čerstvý prašan ani led.

Náš tip: DYNAFIT TOUR 88
Určení:       50% jízda, 50% chůze
Hmotnost:   od 2.000g do 3.000g/ pár
Šířka pod patou: 80 - 95 mm
Výška postavy: mínus 10 cm, příp. lyže stejně dlouhé.
Délka: Těžší i zkušenější lyžaři si poradí s lyžemi, které budou o pár cm delší než je jejich postava. 

 

VYSOKOHORSKÝ SKIALPINISMUS / SKI MOUNTAINEERING

Kdo jste:
Sportovec, který hledá adrenalin a dobrodružství vysoko v horách. Náročná forma skialpinismu vás dost možná láká i proto, že jste sami horolezci, kteří chtějí zdolávat hory i na lyžích a užívat si přitom sjezdy volným terénem. Nejste žádní začátečníci a hledáte to nejspolehlivější vybavení na trhu, které vás dostane až na vrchol. Počítáte s tím, že občas budete muset kvůli svému cíli vzít lyže na batoh a terén zdolat za pomocí maček.

Co potřebujete:
Skialpové lyže, na které se můžete 100% spolehnout. Lyže, které budou lehké tak, aby stále nabízely dostatečnou tuhost a byly zachovány jejich skvělé jízdní vlastnosti na nejrůznějším sněhovém povrchu. Musí být připraveny zvládnout všechny sklony terénů a vypořádat se i s pohybem po ledovcích.
V zahraničí se v tomto případě častěji setkáte s pojmem lyže na Ski Mountaineering. Možná se zdá, že tyto lyže jsou velmi podobné těm na klasický skitouring. A ony doopravdy jsou. U lyží na vysokohorský skialpinismus ale platí jedno zásadní pravidlo - nešetřit na kvalitě a technologiích. V horách mohou mít nevhodně zvolené nebo levné lyže v případě nečekaných událostí až fatální následky.

Náš tip: SCOTT Superguide 88

 
Určení: 50% jízda, 50% chůze
Hmotnost: od 2.200g do 3.000g/ pár
Šířka pod botou: 80-95 mm
Délka skialpových lyží:

Výška postavy mínus 10 cm, příp. lyže stejně dlouhé.

Těžší i zkušenější lyžaři si poradí s lyžemi, které budou o pár cm delší

než je jejich postava.

Nezapomeňte, že tužší lyže jsou sice těžší, ale také rychlejší a poskytnou vám větší stabilitu a jistotu při sjezdu i na zledovatělém povrchu. V případě ski mountaineeringu musíme připomenout důležitost znalostí, které jsou potřebné pro pohyb ve vysokých horách. Nutná je znalost lavinové záchrany, základy horolezectví a především soudnost. Nikdy nepřeceňujte své síly. A vždy vybírejte špičkové vybavení, které si s vámi troufne kamkoliv.

 

FREERIDE / FREETOURING

 

Kdo jste:

Lyžař, který miluje jízdu v prašanu. Duší freeskiER. Vaše srdce buší pro volný terén, který je daleko za hranicemi sjezdovek. Těšíte se, jak si vyšlápnete do hor a najdete svou lajnu, kterou pojedete jako úplně první. Chůze není cílem, ale nezbytností. Zásadní je sjezd hlubokým sněhem, který přináší nezapomenutelné zážitky. Na cestě za panenským prašanem většinou využijete lanovku a zbytek cesty zdoláte po vlastní ose. 

Co potřebujete: 

Freeridové lyže se skialpovým vázáním, které vám umožní jednoduše vyšlápnout na jakýkoliv kopec. Lyže musí mít dostatečnou šířku, aby pluly prašanem, pro který jsou stvořené. Šířka lyží je zásadní pro dobrý vztlak v hlubokém sněhu. Freetour lyže jsou tužší a pružnější i za cenu vyšší hmotnosti, protože jen tak je možné dosáhnout skvělých jízdních vlastností. Hmotnost nehraje při kratších výstupech hlavní roli. 

 
Určení: 80% jízda, 20% chůze
Hmotnost: od 3.000g/ pár
Šířka pod botou: více než 95 mm
Délka skialpových lyží:

Výška postavy plus 10-15 cm


Čím širší lyže si vyberete, tím lepší jízdní vlastnosti budou mít v hlubokém sněhu. Široké lyže sice nebudou moc pohodlné při výstupu, ale vám jde přece hlavně o sjezd. Užší lyže budou univerzálnější a hodí se i na větší túry. Záleží jen, co preferujete.

SPEEDTOURING / FITNESS TOURING / RACE

Kdo jste: 

Sportovec, který neustále maká na své fyzické kondici. Těšíte se, že si po práci několikrát vyběhnete sjezdovku, případně plánujete lovit kilometry hodně rychlým tempem. Nejde vám ani tak o pobyt v přírodě, jako o pořádný výkon. Rychlost výběhu do kopce je pro vás klíčová i za cenu toho, že sjezdy nebudou tak jisté. 

Co potřebujete: 

Lehké speedtouringové lyže, které svou nízkou hmotnostní zlepší váš výkon. Hmotnost je naprosto zásadní. Lehké skialp lyže usnadní výstup, ale je potřeba počítat s méně komfortním sjezdem. O sjezd tady ale opravdu nejde. Krátké lyže jsou také obratnější a při výstupech na kopec s velkým sklonem oceníte i snadnější provedení stoupací otočky. 

Arrow

Náš tip: SCOTT Speedguide 80

 
Určení: 20% jízda, 80% chůze
Hmotnost: do 1.500g/ pár
Šířka pod botou: 60-85 mm
Délka skialpových lyží:

výška postavy mínus 10-20 cm


Rozdíl mezi fitness touringem a race skialpinismem je především ten, že na závodech jedete na ostro. Už to není jen trénink. Vybíráte, kudy zvládnout trasu nejrychleji a jakým se vydat terénem. Podle toho volíte lyže, které musí být maximálně odlehčené, často s použitím karbonového materiálu. Řeší se skutečně každý gram, proto je důležitá minimální šířka a délka. Na ladnosti při sjezdu zase tak nesejde. Závodní skialpinista ví moc dobře, co chce. Pokud jste ale začátečník a hledáte skialpové lyže na čistě tréninkové účely, bude vám vyhovovat šířka okolo 70-80 mm.

JDĚTE SVOU VLASTNÍ CESTOU

Každý je originál. I vy. Nenechte se svazovat pravidly a vyberte si kombinaci parametrů lyží tak, aby vám nejlépe vyhovovaly. Je běžné, že vás láká vysokohorský skialpinismus i freeride. Možná vám v žilách koluje od všeho trochu a potřebujete skialpové lyže hodně univerzálního charakteru. Pak si stačí uvědomit, kam vás to nejvíc táhne, a kombinovat konstrukci lyží, jejich šířku, délku, váhu a tuhost přesně podle osobních představ. 

I s těžšími lyžemi se dá provozovat skialpinismus pro kondiční účely. Vaše fyzička vám časem poděkuje, i když to ze začátku nebude úplně sranda. A naopak. Pokud plánujete jen pravidelný trénink na sjezdovce a volný terén vás neláká, pořiďte si úplně klidně to nejlehčí vybavení. Skialpové lyže na skitouring mohou mít také parametry těch freeridových. Stačí si prostě vybrat to, co vám nejlépe sedí. Najděte si svou vlastní cestu. 

Výrobci myslí i na dámy, kterým dopřávají stejné kvality a technologie, ale unikátní design, na který si skialpinistky potrpí. 

CO BY VÁS JEŠTĚ MOHLO ZAJÍMAT

Základní informace, které vám k volbě těch správných skialpinistických lyží stačí, už víte. Lyže mají ale i další parametry, materiály a technologie, jejichž znalost se vám může hodit. 

MATERIÁL KONSTRUKCE

Materiály konstrukce skialpové lyže vám většinou napoví, jak tuhé lyže jsou. Tuhost lyží je zásadní u skialpů, u kterých je potřeba spolehlivý sjezd. Skialpové lyže jsou složeny z několika vrstev. Nejobvyklejší je sendvičová a skořepinová konstrukce. Potřebná tuhost je dosažená kombinací vhodných materiálů, díky kterým vzniká takový vztlak při jízdě, který u konkrétní lyže požadujete. Stále nepřekonatelným materiálem pro výrobu jádra lyží je dřevo. 

Jak už bylo zmíněno u jednotlivých typů skialpových lyží, lehké lyže znamenají většinou nižší tuhost a tím pádem i horší jízdní vlastnosti. Stavebním materiálem tak často bývá karbon, který garantuje požadovanou tuhost a přitom je lehký, odolný a dokáže pohltit nevyžádané vibrace. Karbon, spolu s levnějším aramidem (kevlarem), vytlačuje v minulosti rozšířený titanal. 

RÁDIUS U SKIALPOVÝCH LYŽÍ

Zcela rovné lyže nenajdete už ani mezi skialpy. Nejmenší vykrojení (tj. největší rádius) mají jen závodní skialpinistické lyže. Rádius běžných skialpových lyží se pohybuje mezi 15 a 30 metry a platí, stejně jako u sjezdových lyží, že čím menší rádius (tj. větší vykrojení), tím jsou lyže točivější. Výrobci mají zpravidla rádius lyží odladěný podle určení konkrétního modelu, takže se nemusíte bát, že byste zvolili špatně. Obecně mají skialpové lyže větší rádius než vaše běžné lyže na sjezdovku. 

Zajímavostí jsou i lyže s duálním nebo trojitým rádiem. Jedná se o unikátní tvar lyží, kdy je lyže rozdělena na dva nebo tři díly. Každá část má svůj vlastní rádius. Přední část má zpravidla větší krojení než zbytek lyže. To vám dopřeje snadnější zahájení oblouku a zároveň skvělou stabilitu a kontrolu přenosu síly na hranu. Středová část může být dokonce i bez vykrojení, nebo může mít výrazně větší rádius. 

ROCKER I U SKIALPŮ

Stejně jako u sjezdových lyží se i u skialpových čím dál víc objevuje rocker, tj. přední část lyže zvednutá od sněhového podkladu. Rocker zlepšuje obratnost lyží a zjednodušuje zahájení oblouku. Obzvlášť velký význam má u freetouringových lyží, aby lyže lépe pluly v prašanu.